Úvod Články Fotogaléria Rozpočet Odkazy Bungalov 878 Články > Vybrali sme Bungalov 878
Vybrali sme Bungalov 878 28.9.2009

Bungalov 878Mojou predstavou bol štvorizbový dom plus patričné sociálne zázemie, dostatočné úložné priestory a dvoj garáž. Vybrali sme dom ktorý je tvorený, malým zádverím (aby v zime nevnikal chladný vzduch do celého domu). Na zádverie nadväzuje chodba spájajúca jednotlivé izby. Dve detské izby, rodičovskú spálňu, kuchyňu, obývačku s jedálňou, kúpeľňu a technickú miestnosť. V rodičovskej izbe bola projektovaná ďalšia kúpeľňa. My sme sa rozhodli zrušiť rodičovskú kúpeľňu a spraviť miesto nej šatník resp. pracovňu. Čas ukáže čo budeme viac potrebovať alebo kto má v dome hlavné slovo :o) Nepáčilo sa nám však, že by sme mali len jednu toaletu a aj to v kúpeľni. Preto sme chceli zapracovať do projektu ešte jedno WC a umývadlo do technickej miestnosti. Táto miestnosť by mala slúžiť na umiestnenie kotla, ohrievača vody a podobne. Keďže je dostatočne veľká nemal by to byť žiaden problém. Dom je projektovaný s dosť veľkým množstvom odkladacích priestorov ale aj tak by som chcel využiť podkrovie ako „bodrel platz“. Najväčší problém bol s dvojgarážou.

3D model projektu Rozmery pozemku nedovoľovali umiestniť ju tak ako bola projektovaná a keďže sused nechcel predávať svoj 3m široký pozemok ktorý by nám veľmi pomohol rozhodnutie bolo jasné. Dom bude bez garáže. Viem znie to ako bláznovstvo ale garáž samozrejme stále chcem ale zatiaľ ju nebudeme stavať. Jednak kvôli rozmerom, jednak kvôli úradom (prečo sa dozviete neskôr) a jednak aj kvôli cene. Ak budeme schopný postaviť dom, splácať úver a fungovať vždy sa dá garáž dostavať. V našom prípade za cenu menšieho komfortu lebo by mala byť samostatne stojaca pred domom na jeho ľavej strane.

Pri výbere domu sa mi veľmi osvedčilo nakresliť si dom pomocou jednoduchého softvéru na internete www.floorplanner.com. Zaberie to jeden večer času, je to dostatočne jednoduché aby to zvládol aj laik a človek získa úplne inú predstavu o dispozícií. Samozrejme za predpokladu, že viete rozmery izieb. Tie sa na internete dajú získať napríklad aj priamo na stránke projektujúcej firmy.

Keď sme si toto všetko ujasnili vieme čo chceme, čo nám dovoľuje zákon a sme odhodlaný spraviť malý krôčik pre ľudstvo ale obrovský pre človeka tak ideme do toho. Rozhodli sme sa pre projekt prízemného domu Bungalov 878 od spoločnosti EUROLINE Slovakia s.r.o. . Či naše rozhodnutie bolo správne sa dozvieme časom. Projekt stál 1189.00 EUR [35819.81 SK]. Ak máte stavebné sporenie u PSS poskytuje predajca zľavu 5%. My sme zľavu využili a tak nás projekt vyšiel na 1130 EUR.

Pôvodne sme projekt chceli objednať cez internet ale nakoniec sme si našli predajcu v našej lokalite, s tým že sa u neho ešte informujeme na nezodpovedané otázky a zistíme ako to je so stavebným dozorom a s osadeným domu na pozemok. Vybrali sme si Ing. Kolesárovu z Trnavy a projekt sme si u nej aj objednali. Zároveň nám poskytla aj informácie, že nie je potrebné až tak striktne dodržiavať rozmery uvedené vo vyhláške 532 nakoľko existujú aj rôzne stiesnene podmienky, ktoré to neumožňujú a tu nastupujú rôzne iné paragrafy a odseky zákona. To sa budeme snažiť využiť.

Projekt prišiel do týždňa od objednania v podobe jednej mega krabice v ktorej boli veľmi pekne a prehľadne zabalené jednotlivé paré (6ks) projektu pre povolenia, pre realizáciu, inštruktážne DVD atď. Bol som veľmi milo prekvapený a zároveň hrozne vytešený a hneď som začal všetko prezerať, študovať a postupne sa v tom všetkom strácať. Moje strácanie bolo v dôsledku malých vedomosti o stavebníctve. Po niekoľkých večeroch som začínal mať trocha jasno, čo je čo a ako to je zakreslené v dokumentácií čo znamenajú jednotlivé výrazy atď.

Predpokladal som, že teraz nám projektantka zakreslí osadenie domu na pozemok, ja si zatiaľ vybavím sieťarov a budem utekať na stavebný úrad pre povolenie. Ale takto to ani zďaleka nebolo.

Bungalov 878 - severBungalov 878 - juhBungalov 878 - vychodBungalov 878 - zapad

<<< Späť na články | Začiatok vybavovania papierov >>>
Webdesign created by www.degart.sk